english

Jaunumi

Bērnudārzs katram bērnam – vai neiespējamā misija Latvijā?

Bērnudārzs katram bērnam – vai neiespējamā misija Latvijā?

5. okt. 2015
"ĪSUMĀ"
 • Jau sākotnēji valsts atbalsta programma bija noteikta uz trim gadiem. Tas bija termiņš, kurā  pašvaldībām bija jādara viss iespējamais, lai programmas beigās bērnudārza pieejamības jautājumu pašvaldība būtu atrisinājusi saviem spēkiem.
 • Ar grūtībām nodrošināt pirmsskolas izglītības pakalpojumu visiem, kam tas nepieciešams, šobrīd saskaras 14 pašvaldības – Ādažu, Baldones, Carnikavas, Ikšķiles, Ķekavas, Mārupes, Ozolnieku, Salaspils, Siguldas, Stopiņu, Tukuma novads, kā arī Jelgava, Liepāja un Rīga.
 • Ievērojot principu "nauda seko bērnam" un pašreizējo regulējumu, pašvaldības kompensācijas apjoms privātai izglītības iestādei joprojām pielīdzināms vidējām izmaksām vienam bērnam pašvaldības bērnudārzā, kas ievērojami atšķiras no privāta pakalpojuma izmaksām.
Bērnudārzu pieejamība Latvijā - paveiktais un plānotais

Bērnudārzu pieejamība Latvijā - paveiktais un plānotais

1. okt. 2015

Bērnudārzu pieejamība Latvijā - paveiktais un plānotais

Bērnudārzu pieejamība Latvijā

Bērnudārzu pieejamība Latvijā

29. sep. 2015

2014.gada septembrī rindā uz pašvaldību bērnudārziem - 11 265 bērni.

2015.gada septembrī rindā uz pašvaldību bērnudārziem - 8809 bērni.

2013.gadā pirmsskolas izglītības jomā ieviests princips "nauda seko bērnam" - pašvaldībām ir pienākums segt izmaksas ģimenēm, kuru bērniem nav vietas pašvaldības bērnudārzā.

Izvērtē atbalsta pasākumus ģimenēm ar bērniem

Izvērtē atbalsta pasākumus ģimenēm ar bērniem

10. sep. 2015

Tuvākajos gados plānotie atbalsta pasākumi ģimenēm ar bērniem, kā arī bērnu uzraudzības pakalpojumu turpmāka īstenošana bija galvenie diskusiju temati Demogrāfisko lietu padomes sēdē, kas labklājības ministra Ulda Auguļa vadībā notika ceturtdien, 10.septembrī.

Sēdes laikā klātesošie izskatīja jautājumu par turpmāko bērnu uzraudzības pakalpojumu īstenošanu un pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu pieejamību. Lai arī nākamā gada budžetā nav paredzēti līdzekļi privāto bērnudārzu līdzfinansēšanai, kopumā plānots, ka vecāku ienākumus tas būtiski neietekmēs. Līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem tiks nodrošināts arī turpmāk, bet no pašvaldību budžetiem.

Valsts mēroga jautājums: cik maksā bērnudārznieks

Valsts mēroga jautājums: cik maksā bērnudārznieks

10. sep. 2015

No nākamā gada tiks pārtraukts valsts finansējums privātajiem dārziņiem, bet Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vēl izstrādā metodiku par vienas vietas izmaksām bērnudārzā.

Vai tāds lēmums atrisinās situāciju ar bērnudārzu rindām, ja visā Latvijā apmēram 9000 bērnu gaida savu rindu pirmsskolas izglītības iestādēs? «Tas ir nežēlīgi pret vecākiem,» saka Latvijas Privāto pirmsskolu (LPPB) biedrības vadītāja Daina Kājiņa.

Viņa skaidro, ka vienas vietas izmaksas bērnudārzos ir nepieciešamas, jo pašlaik kādā pašvaldībā viens «dārziņa bērns» var izmaksāt pat trīsreiz vairāk nekā citā. Tāda starpība ir ļoti liela, un tāpēc jautājums – kāpēc tā? D. Kājiņa uzskata, ka Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā veicami pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības iestāžu vai sociālās aprūpes iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem ir nepilnīgi, jo ar tur norādītajām pozīcijām (piemēram, komunālie maksājumi, algas, sociālais nodoklis) nepietiek, lai finansētu privāto pirmsskolas iestādi. Viņasprāt, būtu jāierēķina arī kapitālieguldījumi, pamatlīdzekļu ieguldījums, mazvērtīgā inventāra norakstīšana u. tml.

Bērnudārzs bērnu ar infekcijas slimības pazīmēm uzņemt nedrīkst

Bērnudārzs bērnu ar infekcijas slimības pazīmēm uzņemt nedrīkst

9. sep. 2015
 • Bērnudārziem un auklēm (ārpus bērnu dzīvesvietas) noteikts neuzņemt bērnus:
  • ar infekcijas pazīmēm, izņemot gadījumus, ja tiek pieskatīts viens bērns vai vienas ģimenes bērni vai pakalpojuma sniedzējam ir iespēja nodrošināt slimā bērna izolāciju atsevišķā telpā ar nepārtrauktu ārstniecības personas uzraudzību;
  • ar pedikulozi jeb utainību.
 • Bērnudārzi līdz 2016.gada 1.janvārim jāizstrādā iekšējās kārtības noteikumus, kuros noteikts, kā pakalpojuma sniedzējs un bērna vecāki rīkojas bērna infekcijas slimības gadījumos, un laikus ar tiem iepazīstina bērna vecākus.
 • Aukles individuāli informē vecākus par infekcijas slimības pazīmēm, ar kādām bērns netiks uzņemts pakalpojuma sniegšanas vietā.
 • Atsevišķa telpa bērnu veselības aprūpei un izolācijai infekcijas slimību gadījumos ir obligāta prasība tikai diennakts bērnudārzos.
Privāto bērnudārzu biedrība: Izglītībai jābūt pieejamai visiem

Privāto bērnudārzu biedrība: Izglītībai jābūt pieejamai visiem

8. sep. 2015

Politiķu lēmumam par līdzfinansējuma pārtraukšanu programmai bērniem, kuri apmeklē privātās pirmsskolas iestādes, nebūtu negatīvi jāietekmē jaunās ģimenes. 

 

Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa nepiekrita izskanējušajam viedoklim, ka līdzfinansējuma programma nav devusi rezultātus, sakot, ka korektu mērījumu tam neesot bijis, informē ziņu aģentūra LETA.

Tiesībsargs: Situācija ar bērnudārzu pieejamību - arvien «traģiska»

Tiesībsargs: Situācija ar bērnudārzu pieejamību - arvien «traģiska»

31. aug. 2015

Pēc vairāku vecāku sūdzības par vietu trūkumu pašvaldības bērnudārzos Tiesībsarga birojs ir nosūtījis vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), lūdzot izvērtēt pašvaldību atbildību.

Tiesībsargs Juris Jansons intervijā  Latvijas Radio atzina, ka rindā uz vietu pašvaldības dārziņos ir 8000-9000 bērnu. Situācija ir vērtējama kā traģiska, jo vērā ņemamas izmaiņas šajā jomā arvien nav manāmas.

Tiesībsarga birojs ir nosūtījis vēstuli VARAM, lūdzot vērtēt attiecīgo pašvaldību atbildību.  Atbildi uz jautājumu, kā pašvaldības un to vadītāji grasās risināt šo problēmu, birojs gaida līdz rudens beigām, piebilda Jansons.

Viņš arī aicināja vecākus, kuru atvasēm nav atrasta vieta pašvaldības dārziņā, par to ziņot Tiesībsarga birojam.


No nākamā gada valsts vairs nefinansēs privātos bērnudārzus

No nākamā gada valsts vairs nefinansēs privātos bērnudārzus

28. aug. 2015

No nākamā gada valsts vairs nepiešķirs līdzfinansējumu ģimenēm, kuru bērni apmeklē privātās pirmsskolas izglītības iestādes. Turpmāk apmaksas jautājums ir novelts uz pašvaldību pleciem un vietvaras solās meklēt risinājumu.

Tikmēr neskaidrības ap finansējumu izraisījušas satraukumu vecākos. Tiesībsargs Juris Jansons brīdina ar tiesvedībām, ja kāda ģimene naudas trūkuma dēļ paliks bez vietas privātajos dārziņos.

Vecāki neziņā par atbalstu bērna sūtīšanai privātajā dārziņā

Vecāki neziņā par atbalstu bērna sūtīšanai privātajā dārziņā

25. aug. 2015

Daudzi vecāki patlaban ir neziņā, vai un cik liels ar nākamo gadu būs atbalsts bērna sūtīšanai privātajā dārziņā gadījumā, ja nav pienākusi rinda uz pašvaldības dārziņu, to Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” atzina  ģimenes portāla mammam.lv/tetiem.lv līdzautore Sindija Meluškāne.

Viņa sacīja, ka daudziem vecākiem, kuri spiesti savus bērnus sūtīt privātajā bērnudārzā, nav skaidrs, vai viņi ar nākamo gadu varēs atļauties sūtīt savu atvasi uz privāto pirmsskolas izglītības iestādi.

 ‹  1 2 › 
Lapa 1. no 2